Home / Ev Dekorasyon Fikirleri / L Salon Dekorasyon Fikirleri

L Salon Dekorasyon Fikirleri

L Salon Dekorasyon Fikirleri, düzenlenmesi epey zor olan L tipi salona sahip kişiler için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Böyle salonlara eşya yerleştirmek ve ahenkli bir stil yaratmak pek çok kişi için sıkıntılı bir sürece dönüşebilir. Peki, L şeklindeki bir salon nasıl dekore edilir? Dönüşlü salonlara hangi eşya ve araçlar konumlandırılır?

Böylesine zorlu salonları nasıl düzenleyeceğimize ve minik ipuçlarıyla nasıl harika bir tarz oluşturabileceğimize bir göz atmak istiyoruz. İşte L salon dekor fikirleri ve dikkat etmemiz gereken bazı hususlar…

L Şeklindeki Salonlar Nasıl Dekore Edilir

L şeklindeki salonlar her ne kadar dekoratif açıdan zorlayıcı olsa da en güzel salon modellerinden biridir. Doğru eşyalar tercih edildiğinde derin bir görünüme sahip bir salon görüntüsü yakalamak mümkündür. Böyle odalarda koltuk tercihi derli toplu bir görüntü elde etmek için dikkat edilecek ilk konulardan biridir. Köşeli koltuklar duvar ve pencere bölümüne göre ölçülür ve köşeleri birleştirecek biçimde kullanılabilir.

L salon dekor fikirleri biraz da odanın boyutuna göre değişiklik gösterecektir. Küçük L salonlarda fazla eşya kullanmak yerine, daha minimal bir görüntü yakalamak ve mümkünse birkaç tablodan veya panodan fazlasını tercih etmemek gerekir. Özellikle küçük odalar için ağırlıkla aydınlık renkler tercih etmek ve araya canlı ya da koyu renklerle zıtlık yaratmak oldukça şık durabilir. Halılar ise büyüklüğe göre iki ya da üç parça kullanılabilir.

Minimal Eşyalarla İki Farklı Oturma Alanı

L şeklindeki salonlara göre eşyalar seçmek için önce oturma düzenini oluşturmanız gerekir. L şeklindeki odanın büyük bölümü misafirleriniz ve sizin için oturma ve TV izleme alanı olarak sehpayla, köşeli koltuklarla düzenlenebilir. Küçük alan ise yine küçük bir masayla ve sandalyelerle yemek yeme alanına dönüştürülebilir.

Eğer yemek alanını daha keskin olarak bu alandan ayırmak isterseniz yemek alanına duvar aynasını ya da konsolunuzu, aynayla beraber koyabilirsiniz. Bu sayede aynı oda içinde daha derin bir görüntü oluşturan iki farklı odaya sahip olursunuz. Mümkünse yemek masasına sarkan mini avizeler koyarak bu alanı aydınlatmayı tercih edebilirsiniz.

L Salon İçin Halı Tercihi

Aydınlık dekore edilmiş ya da boyanmış odalar için koyu renk veya canlı renkli halılar bir bütün oluşturabilir. Küçük L tipi odalarda halıların fazla büyük olmaması odayı daha büyük gösterecektir. Eğer odayı oturma ve yemek bölümü olmak üzere ikiye ayırdıysanız farklı halılarla da bu ayrımı vurgulayabilirsiniz fakat sade ve aynı tip halılar da işinizi görecektir.

L Salon İçin Çalışma Masası

Bazı kişiler salon ile yemek alanını bir arada kullanmayı tercih edebilir. Eğer mutfağınız yeterli büyüklükteyse küçük bir bölümünü farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Buraya bir ya da iki adet dinlenme koltuğu koyabilir, isterseniz müzik setinizi bu alana kurabilir veya bir çalışma masası oluşturabilirsiniz. Duvara monte kitaplıklar da size alandan tasarruf ettirecektir. Minimal bir çalışma masası ve loş bir aydınlatma da L şeklindeki salonların dar alanları için bir başka çözüm olabilir.

L Salon İçin Aydınlatma

L salon dekor fikirleri arasında belki de en önemli kısım doğru aydınlatma seçimidir ama aydınlatma sizin dekor anlayışınızla ilgilidir. Uyumlu duvar lambaları, yer kaplamayan abajurlar ya da sarkan avizeler böyle salonlarda ahenkli bir şekilde kullanılabilir. Eğer salonunuz az ışık alıyorsa daha ince güneşlik ve fazla işlemesi olmayan tüller sizlere doğal aydınlatma sağlayacaktır. L bölümleri ayrı ayrı kullanacaksanız her iki tarafa birbirinden farklı türde aydınlatmalar yapabilirsiniz.

About iga

Check Also

Bina Girişi Dekorasyonu

Bina girişi dekorasyonu, insanlarda iyi bir izlenim bırakabilmek için epey önemli olduğu için, bugünkü yazımızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.