Home / Ev Dekorasyon Fikirleri / Akdeniz Tarzı Ev Dekorasyon Fikirleri

Akdeniz Tarzı Ev Dekorasyon Fikirleri

Akdeniz tarzı ev dekorasyon fikirleri, özellikle sahil kıyılarında yaşayanlar tarafından çoğunlukla merak konusu olmaktadır. Öte yandan şehir hayatı yaşayanların da kimi zaman evlere sahil esintisi getiren bu dekorasyon stilinden faydalandığı bilinmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi bu dekorasyon tarzı Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde ortaya çıkmıştır ve binlerce yıldır birçok ülkede devam ettirilmektedir. Epey ferah bir dekorasyon tarzı olarak göze çarpan Akdeniz dekorasyon tarzı, sıcak ve samimi hisler barındırır. Bu yazımızda, sizler için Akdeniz dekorasyon tarzının inceliklerini derledik.

Akdeniz Tarzı Dekorasyon

Sadeliği benimseyen Akdeniz dekorasyon tarzı, yaşam alanlarına getirdiği samimi sahil havası ile karakterize olmaktadır. Bu dekorasyon tarzında dış mekan ile iç mekan ayrımının en aza indirilmesi söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla bu dekorasyon tarzı tabiata karşı olan bağıyla da ön plana çıkmaktadır. İç dekorasyona da tabiat oldukça güzel bir şekilde yansıtılmaktadır. Bunun için tabiatı hatırlatan renkler ya da doğal malzemeli dekoratif ürünler kullanılmaktadır.

Akdeniz Tarzında Duvar ve Zeminler

Ferahlık ile karakterize olmuş bu dekorasyon tarzında sadeliğin yansıtılması büyük önem taşır. Dolayısıyla özellikle duvar ve zeminlerde kullanılan renkler epey önemli olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadeliğin olduğu gibi yansıtılması bakımından bu dekorasyon stilinde duvarlar boyaları için çoğunlukla açık renklerin tercih edildiği bilinmektedir. Özellikle beyaz duvarlar Akdeniz tarzı dekorasyon karakteristikleri arasındadır.

Bu dekorasyon tarzında zeminler de genellikle beyaz olarak kullanılıyor olsa da ahşap zeminler de tercih edilebilmektedir. Ayrıca zeminlerde, halılara nazaran kilimlerin kullanıldığı bilinmektedir.

Akdeniz Tarzında Renk Tercihleri

Akdeniz tarzı dekorasyon renkleri söz konusu olduğunda, elbette ilk göze çarpan sahil havası sunan bu dekorasyon tarzının ruhunu yansıtan mavi renktir. Kapı, pencere gibi dış unsurların yanı sıra iç dekorasyonda da mavi rengin her tonunu görmek olasıdır. Yoğun olarak kullanılan renk beyaz olsa da mavi rengin yanında yeşil ve toprak renklerinin de sıklıkla tercih edildiği bilinmektedir.

Sadeliğin ve ferahlığın ön planda olduğu Akdeniz tarzı, tabiata ve denize atıfta bulunan renkleriyle ön plana çıkmaktadır.

About iga

Check Also

Üçgen Ev Dekorasyon Fikirleri

Üçgen ev dekorasyonu yapmak epey keyiflidir ve detay gerektirir. Çünkü üçgen evler küçüktür ve büyük eşyalarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.