Home / Ev Dekorasyon Fikirleri / Ev Dekorasyonunda Eklektik Tarz

Ev Dekorasyonunda Eklektik Tarz

Ev dekorasyonunda eklektik tarz, birçok dekorasyon tarzının birleştirilip karıştırılmasıyla kişiye uygun yeni bir tarzın oluşturulmasıdır. Bu nedenle elektik tarzın belli bir modeli ve sayısı yoktur.

Eklektik Tarz Dekorasyon

Eklektik tarzda tek bir kural var, o da kuralsızlık! Eğer siz de diğer dekorasyon tarzlarından hiçbirine yakın hissetmiyor, her birinden bir kısmını beğenip geri kalan detayları beğenmiyorsanız ve özgür olmak sizin için vazgeçilmezse, eklektik tarz tam da size göre!

Eklektik Tarzda Dekorasyon Nasıl Yapılır

Daha önce de sözü edildiği gibi, bu tarzda spesifik ve kesin kurallar bulunmuyor. İhtiyacınız olan sadece birkaç şey var: Kendinizi ve zevkinizi tanımak, özgür bir ruha sahip olmak ve biraz cesaret. Tüm bunların neticesi olarak kendi stilinizi yaratabilirsiniz ama biz yine de düşüncelerinizi netleştirebilmeniz için bazı önerilerde bulunacağız:

  • Farklı stillerin, dokuların, renklerin bir arada özgürce kullanımı bunlar sayesinde gerçekleşecektir. Bu dekorasyon tarzında, yerleştireceğiniz eşya ya da aksesuarın o yere uyup uymayacağını, yakışıp yakışmayacağını yalnızca siz belirleyebilirsiniz çünkü yazılı bir kuralı yok!
  • Yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanın. Eklektik tarzda kendin yap fikirlerinden faydalanabilir, halihazırda bulunan eşyaları kendinize göre revize edebilir, çok alakasız görünen eşyaları farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Burada ihtiyacınız olan tek şey, yaratıcılığınız! Eski plaklardan tabak altlıkları ya da tablolar, eski rendelerden aydınlatma ürünleri gibi yaratıcılığınızı konuşturacağınız size özel birçok tasarım fikri olabilir.
  • Farklı kültürlere ait motiflerin ve desenlerin aynı ortamda kullanılması da bu stilin en çok görülen ortak özelliklerinden. Özellikle gezginler ve gezmeyi sevenler için bu çok olası bir seçenek. Gezilen yerlerden edinilen farklı yöresel eşyaların bu dekorasyon tarzında kullanılması hiç de fena fikir değil.
  • Farklı olması için yaratıcılığınızı kullanırken farklı olmak için zorlama işler yapmaktan kaçınmaya dikkat etmenizde yarar var. Zorlama olarak yapılan her şey, samimiyetsiz bir görüntü elde etmenize neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca kendiniz olun ve bırakın dekorasyon aşaması doğal halinde sizin zevklerinize uygun bir şekilde akıp gitsin. Bir sanatçı ruhuyla kendinizden geçmişçesine yaptığınız dekorasyonu tamamladığınızda şöyle uzaktan bir daha bakın!
  • Zıtlıkların, eski ve yeni zamanların, gelenekselliğin ve modernliğin birbiriyle uyumsuz olduğu endişesine kapılmayın. Bazen bir arada düşünemediğiniz pek çok şeyin ne kadar uyumlu hale gelebileceğini seyredin. Örneğin; eskimo kültürüyle çöl uygarlıkları kültürünün bir arada olduğunu düşünün! İşte, eklektik tarz, tam da böyle bir şey!

About iga

Check Also

Üçgen Ev Dekorasyon Fikirleri

Üçgen ev dekorasyonu yapmak epey keyiflidir ve detay gerektirir. Çünkü üçgen evler küçüktür ve büyük eşyalarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.