Home / Ev Dekorasyon Fikirleri / Minimal Dekorasyon Önerileri

Minimal Dekorasyon Önerileri

Minimal dekorasyon, neredeyse son 10 senenin en gözde stilleri arasında yer almakta. Özellikle küçük ve az odalı evlerin revaçta olması ve minimalizm akımının yaygınlaşmasıyla insanlar tarafından bu stile olan ilgi artmaktadır. Bu yazımızda, ev dekorasyon fikirlerinden olan minimal dekorasyon stiline dair bazı önerilerde bulunuyoruz.

Minimal Dekorasyon Önerileri

Minimalizmi temel alan dekorasyonların ortak bazı özellikleri vardır. Minimal dekorasyon için neler yapılabileceğine dair şu adımlara bir göz atalım:

  • Minimalizm temelinden çıkan bu tarzda, az eşyayla ve en ideal sadelikle maksimum verim ve güzellik elde edilmesi beklenir. Dolayısıyla seçilen renkler en sade halleriyle kullanılır. Çoğunlukla ya tek tip renk ya da birbirine çok yakın tonlarda olan renkler seçilerek bir sadelik yakalanmaya çalışılır. Aynı şey dokularda da uygulanarak kargaşa ve karmaşıklık mümkün mertebe azaltılır.
  • Minimal dekorasyonda önemli olan, alandaki karmaşıklığı önlemektir. Bu nedenle oldukça az sayıda ve sade süs eşyalarına yer verilir. Çoğunlukla seçilen süs eşyaları, sade tasarımlara sahiptir ama bu hiç süs eşyası kullanılmayacağı anlamına gelmiyor. Gösterişsiz, sade renklerde; doğallığı ve sadeliği bozmayacak şekilde süs eşyalarının seçilmesi arzu edilen görünüme ulaşmak için yeterli olacaktır.
  • Bu dekorasyon tarzında, ayna ve aydınlatmalar büyük önem taşır. Alanın ferah, geniş ve aydınlık hale getirilmesi için bu detaylar epey önemlidir.
  • Ahşap mobilyaların kullanımı, bu tarzda çok yaygındır. Ahşap detaylarla alanınıza doğallık katarak istediğiniz sıcaklık ve sadeliğe ulaşmanız oldukça kolay.
  • Az eşya ile elde edilen görünümlere kavuşmak amaçlandığından, tercih edilen eşyaların ve mobilyaların maksimum işlevsellik ve verimde kullanılabiliyor olması önemlidir.

emelde bulunan felsefenin anlaşılmasıyla bu dekorasyon stilini kendi evinize göre uyarlamak oldukça kolaydır. Şunu unutmayın ki her şeyden önce, fazlalıkların ve gereksiz olan her bir detayın çıkarılmasını göze alabiliyor olmanız gerekmektedir. Tüm bunları kabullenip hala istediğinize emin olduğunuzda, minimal dekorasyon için hazırlıklara başlayabilirsiniz demektir!

About iga

Check Also

Üçgen Ev Dekorasyon Fikirleri

Üçgen ev dekorasyonu yapmak epey keyiflidir ve detay gerektirir. Çünkü üçgen evler küçüktür ve büyük eşyalarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.