Home / Ev Dekorasyon Fikirleri / Sobalı Ev Dekorasyon Fikirleri

Sobalı Ev Dekorasyon Fikirleri

Isınma ihtiyacının soba ile karşılandığı evlerde dekorasyon yapmak birçok kişiye oldukça zor gelmektedir ancak sobalı evlerde bazı hususlara dikkat ederek oldukça şık dekorasyonlar oluşturabilmek mümkündür. Bu yazımızda, sobalı evini dekore etmek isteyenlere rehber olacak ipuçları derledik: Sobalı Ev Dekorasyon Fikirleri!

Sobalı Ev Dekorasyon Fikirleri

Sobalı bir evi dekore ederken hem sobanın renk ve modeli hem de evin büyüklüğü hesaba katılmalıdır. Küçük odalı evlere büyük sobalar yerleştirilmemelidir çünkü bu noktada hem ev fazla ısınacak hem de evin kullanabileceğiniz alanı azalmış olacaktır. Bunun yanı sıra siyah renk sobanın olduğu evlerde çok açık renkte mobilyalar kullanılmamalıdır. Zira sobanın koyu renk tonlarında, mobilyaların ise çok açık renkte olması evinizde yaratacağınız dekorasyon bütünlüğüne gölge düşürecektir.

Sobalı Salon Dekorasyonu

Sobalı bir salonu dekore ederken çok açık renkli mobilyaların kullanılması önerilmemektedir. Zira günümüzde kullanılan çoğu soba koyu renk tonlarına sahiptir ve sobalı evlerde açık renkli mobilyaların kirlenmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir.

Bu sebeple sobalı evlerde orta tonların tercih edilmesi önerilmektedir. Soba görünümü hoşunuza gitmiyorsa soba arkasını korumak maksadı ile dekoratif duvarlar yapılabilir. Özellikle iki duvar bitiminde bulunan sobaların arkasına taş duvar görünümü vererek rüstik bir hava meydana getirilebilmektedir.  Bu tarz bir görünüm oluşturulduktan sonra gri, lacivert, devetüyü gibi renklerde mobilya tercihi yapılabilir. Ev dekorasyonunun bir bütün haline gelebilmesi için dekoratif nesneler de kullanılmalıdır. Bu bağlamda ahşap biblolar ve metal detaylı süsler oldukça işe yarar olacaktır.

Sobalı Ev Dekorasyonunda Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Daha önce de belirttiğimiz gibi sobalı bir evi dekore ederken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Hem evin dekorasyon bütünlüğünü sağlamak tutmak hem de evin çok daha kullanışlı olmasını sağlamak adına bu hususlar göz ardı edilmemelidir. Aşağıdaki listede, dikkat etmeniz gereken hususları görebilir ve b doğrultuda siz de kendinize bir plan oluşturabilirsiniz:

  • Sobanın çok daha modern bir görünüme kavuşması için duvar arkasına taş kaplama yapılabilir. Böylece şömine benzeri bir görünüm elde edilebilmektedir.
  • Çok yakın olmamak koşuluyla sobanın yanına berjer ya da yer minderi koyularak keyifli bir alan oluşturulabilir.
  • Ev dekorasyonunda ahşap ve metal detaylara yoğunlaşarak endüstriyel tarzı tasarımlar yapılabilir.
  • Rustik tarzda bir salon dekorasyonu yapmak isteyen kişiler, etnik desenler ve post türü halılar kullanılabilir.
  • Sobanın kapı girişinden mümkün olduğunca oldukça uzak olması gerekir. Bu sayede hem kullanım alanı genişler hem de evin daha kolay ısıtılması sağlanır.

Siz de yukarıdaki listede belirtilmiş olan hususlara dikkat ederek sobalı evinizi dekore edebilirsiniz.  Bu noktada kendi zevklerinize uygun ancak kullanım kolaylığı açısından da orta ton mobilyalar seçilebilir ve evinizde oluşturmak istediğiniz tarza göre dekoratif nesneler kullanılabilir. Bu sayede beklentilerinizi karşılayan ve göz zevkinize de aynı şekilde hitap eden sobalı bir eve sahip olmuş olursunuz.

About iga

Check Also

Üçgen Ev Dekorasyon Fikirleri

Üçgen ev dekorasyonu yapmak epey keyiflidir ve detay gerektirir. Çünkü üçgen evler küçüktür ve büyük eşyalarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.