Home / Ev Dekorasyon Fikirleri / İlham Verici Ev Dekorasyon Fikirleri

İlham Verici Ev Dekorasyon Fikirleri

Evini Yenilemek Adeta Yeni Ev Almışçasına Yepyeni Bir Alan Oluşturmak İsteyenlere İlham Verici Ev Dekorasyon Fikirleri

Ev Dekorasyon Fikirleri, güncel dekorasyon trendlerini takip eden ve bunları iç mekanlara uygulamaktan keyif alan kişiler için ideal dekorasyon örnekleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte modern dekorasyon stili, hem kendini hem de evini yenilemeyi sevenler için kendiliğinden ortaya çıkan örnekleri beraberinde getiriyor.

Sakin duruşu, kullanışlı olma avantajı ve hemen hemen her zevke hitap eden stili ile ev dekorasyon fikirleri, her zaman kendini güncel tutan dekorasyon trendleri arasında yer almaktadır. Evlere şıklık taşıyarak yepyeni bir soluk kazandırmak için ise elbette bazı dekorasyon önerilerini dikkate almanız gerekir.

Bugünkü yazımızda, evini yenilemek isteyenler ya da yeni taşınanlar için ilham verici ev dekorasyon fikirlerini sıralıyoruz. İşte, evinizin dekorunu tamamlamaya yardımcı olacak birtakım öneriler!

Şık Yansımalarıyla Modern Dekorasyon Nedir?

Genellikle sanat ile ilgili konularda sıklıkla karşımıza çıkan “modern” terimi, sanat ile çok yakın ilişkili olan dekorasyon alanında da sık sık kullanılmaktadır. Peki ama muhteşem görünümü ile herkesi kendine hayran bırakan modern dekorasyon neyi ifade etmektedir?

“Modern dekorasyon nedir?” sorusunu en kısa haliyle ele almak gerekirse, bu kavramı yenilikten ilham alan bir iç mekan tarzı olarak tanımlamak, yapılabilecek en doğru tanımlardan biri olacaktır.

Özgün tasarım fikirlerinin bir arada işlenerek estetik bir stil ortaya koyduğu modern dekorasyon, hayatın tüm dönemlerinde güncel kalabilen bir akımdır.

Dolayısıyla modern dekorasyonu tarihi açıdan direkt olarak ele almak mümkün olmasa da dönemlere göre incelemesi yapılabilmektedir.  Bu doğrultuda da modern dekorasyon tarzından etkilenen kişilerin genellikle yenilikten hoşlanan kişiler olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Peki iç mekanlarda modern bir görünümün kapılarını aralayacak dekorasyon önerileri neler olabilir? Yazımızın devamındaki fikirlerden ilham alabilir, evlerinizde her ayrıntısı ile dikkat çeken, mükemmel görünümlere imza atabilirsiniz.

Evinizi Yenileyecek Modern Dekorasyon Önerileri

Eğer yeni bir eve taşınıyorsanız ya da evinizin dekorasyonunda değişiklikler yapmak istiyorsanız modern dekorasyon tarzı sizin için ideal olabilir. Dönemin tarzına uygun mobilyalar, modern renklerle boyanmış duvarlar ve iddialı aksesuarlar… Sözünü ettiğimiz ayrıntılar, modern ev dekorasyonunun temelini oluştursa da bu tarz elbette ki yalnızca bunlardan ibaret değil!

O halde dilerseniz gelin, sözü daha fazla uzatmayalım ve evinizin havasını değiştirecek modern dekorasyon ipuçlarına birlikte bakalım.

1. Trend Renkler Tercih Edin

Modern dekorasyonun her daim kendini yenileyen ve güncelliğini koruyan dekorasyon stillerinden biri olduğundan daha önce de söz etmiştik. Bu doğrultuda evinizde hakim olacak renk seçimini yapmadan önce zamansızlığını koruyacak fakat trend olan renklere göz atmadan geçmemenizi tavsiye ederiz.

Öte yandan duvarlarınızın ya da büyük mobilyalarınızın ana rengini daha açık renkler arasından seçerseniz bu parçalar evdeki küçük aksesuarlarla uyumlu bir bütünlük oluşturacaktır. Bununla birlikte başta koltuklarınız olmak üzere diğer mobilyalarınızı sık sık değiştirmek zorunda kalmadan dönemin modern stilini takip edebilirsiniz.

Modern ev dekorasyonunda renk seçimi yapmadan önce bilmenizin faydalı olacağı diğer maddeleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

  • Kontrast oluşturacak renkleri bir arada kullanmanız, dekorasyonu güçlü kılacak en temel noktalar arasında yer alıyor.
  • Evin genelinde ön plana çıkarmak istediğiniz öğelerin renklerini seçerken canlı ve iddialı renklere yönelmeniz gerekiyor.
  • Zıt renklerle tasarlanmış desenleri bir arada kullanarak dikkat çekici bir görünümün kapılarını aralayabileceğinizi unutmamalısınız.

2. Modern Ev Dekorasyonunu Kırlentlerle Canlandırın

Ev dekorasyonunda açık renklerde seçilen koltuklar kimi zaman göz yorucu olabilir. Bu nedenle dekorasyona renk katacak birkaç fikre ihtiyacınız olacaktır.

Koltuk kırlentleri hemen her dönem zirvedeki yerini koruyan en temel aksesuarlar arasında yer aldığından evinizi dekore ederken bundan yararlanmanızı tavsiye ederiz. Koltuklarınızın üzerine kontrast oluşturacak birkaç kırlent yerleştirerek değişimi siz de görebilirsiniz…

3. Küçük Desenli Perdeler Tercih Edin

Perdeler, özellikle de geniş evlere sıcaklık katan eşyalar arasında yer alıyor. Çoğu zaman evlere renk katan perdeler, modern dekorasyonunda dikkat çeken parçaları arasında ön plana çıkmaktadır.

Bu anlamda sizler de evinizi yeniden dekore ederken perdeleri unutmamalı, eğer mümkünse büyük desenli, parlak ve canlı renkli perdeler yerine daha sade, şık ve küçük geometrik desenlerden oluşan perdelere yönelmelisiniz.

Hem kolay kullanımı hem de şık duruşu nedeniyle jaluzi perdeler, modern tasarımlarda estetik bir duruş sergileyebilirler. Öte yandan fon perdeler de modern evlerde görmeye alışık olduğumuz perde çeşitleri arasında gösterilebilir.

4. Aydınlatmanın Önemini Unutmayın

Işık, bir evin dekorasyonunun iyi olup olmadığını belirleyen en temel unsurlar arasında yer almaktadır. Bu anlamda sizler de modern ev dekorasyonunda ışığın önemini unutmamalı ve ışıktan etkin bir biçimde faydalanmaya çalışmalısınız.

Eğer evinize giren doğal ışık miktarı çok değilse endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü avize, lambader ya da abajur gibi aydınlatma ürünleri evinizi aydınlatacak ürün seçenekleri arasında yer almaktadır.

Bu doğrultuda aydınlatmaları seçerken yine geometrik çizgilere sahip avize ve lambaderleri tercih edebilirsiniz.

5. Duvar Kağıdı Kullanın

Eğer böyle bir imkanınız var ise duvar kağıdı kullanarak daha iddialı bir dekorasyon stili oluşturabilirsiniz. Modern dekorasyon biraz da sadeliğin temsili olduğundan olabildiğince sade ve soft renklerden oluşan alternatiflere yönelmek işinizi kolaylaştıracaktır.

6. Çerçeveler İle Duvarlara Hareket Katın

Şık ve modern tasarıma sahip çerçeveler, hem dekorasyona renk katan hem de anılarınızı ölümsüzleştirmenize ortam hazırlayan aksesuar çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden şıklıktan ödün vermeden sadeliğin biraz dışına çıkmak istiyorsanız duvarlarınızın dekorasyonunu çerçevelerle güçlendirebilirsiniz.

Çerçevelerin içerisine isterseniz sevdiğiniz ve gördüğünüzde sizi mutlu edecek fotoğrafları asabilir, dilerseniz de sizi harekete geçirecek metinlerin yer aldığı afişleri asabilirsiniz.

7. Modern Ev Dekorasyonunda Ayna Detayını Unutmayın

Aynalar, yalnızca modern ev dekorasyonunda değil farklı dekorasyon trendleri için de unutulmaması gereken eşyalar arasında yer almaktadır. Küçük mekanları olduğundan daha geniş gösteren aynalar aynı zamanda gün ışığından daha fazla yararlanmanıza da yardımcı olacaktır.

İşlevsel özellikleri ile hayatı kolaylaştırmalarının yanı sıra dekorasyon konusunda da söz sahibi olan aynalar, bildiğiniz üzere farklı formlarda üretilebiliyor. Yaşam alanlarına tarz katan aynalarla modern dekorasyon unsurlarını bir arada kullanmak istiyorsanız dikkat çekici formlara sahip aynaları kullanabilirsiniz.

8. Tablolarla Dikkat Çekin

Tablolar, modern ev dekorasyonunda ilk sıralarda yer alan dekoratif unsurlar arasında yer almaktadır. Evin genel ambiyansında dikkati tek bir noktaya toplamak istiyorsanız büyük tablolar bunun için mükemmel bir çözüm önerisi olacaktır.

Tabloları evin boş duvarlarına asabileceğiniz gibi konsolların tam üzerine asarak sıradışı bir görünüm yakalayabilirsiniz!

9. Ahşabın Doğallığından Yararlanın

Doğal ve işlenmemiş hali ile ahşap, modern ev dekorasyonuna estetik bir duruş katan öğelerdendir. Ahşap mobilyalar tercih ederek hem doğal hem şık hem de modern bir görüntü elde etmeniz mümkün.

Sizler için bu yazımızda modern ev dekorasyonu için işinize yarayacağını düşündüğümüz önerileri sıraladık. İçlerinden size ve zevkinize en uygun olanı seçebilir; ev dekorasyonuna yansıtabilirsiniz.

Evinize yapacağınız tüm dokunuşların mükemmel sonuçlar doğuracağından ve beklentilerinizi karşılayacağından hiçbir şüphemiz yok.

About iga

Check Also

Üçgen Ev Dekorasyon Fikirleri

Üçgen ev dekorasyonu yapmak epey keyiflidir ve detay gerektirir. Çünkü üçgen evler küçüktür ve büyük eşyalarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.