Home / Ev Dekorasyon Fikirleri / Küçük Ev Dekorasyonu

Küçük Ev Dekorasyonu

Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Küçük bir oda nasıl büyük görünür? Küçük odayı büyük göstermenin püf noktaları nelerdir? sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, 8 yöntemi sizler için bir araya getirdik. İsterseniz denge oran ve ölçek oyunlarıyla da illüzyon sanatını kullanabilirsiniz.

Küçük Ev Dekorasyonu yaparken en sık karşılaşılan sorunlar odanın sıkışık hatta bazen olduğundan daha küçük görünmesi olarak karşımıza çıkıyor. Dar ve küçük alanları olduğundan daha büyük ve ferah göstermenin 8 basit yolu aşağıda…

KÜÇÜK ODAYI BÜYÜK GÖSTERMENİN YOLLARI

1- AYNALAR

Dar alandaki derinlik algısını odanın uzun kenarlarında kullanacağınız aynalar ile güçlendirebilirsiniz.

Dikdörtgen bir salonda, bir duvara L şeklinde geniş bir kanepe ve depolamalı sehpa üniteleri, diğer duvara ise yemek masası ve depolama çözümünü yerleştirerek mekan verimli kullanabilirsiniz.

2- RENK SEÇİMİ

Koyu tonlar ışığı emme özelliğine sahip olduğu için mekanı olduğundan daha dar gösterir. Küçük mekanlarda olabildiğince açık tonlar ve parlak yüzeyli mobilya ve aksesuarlar tercih ederseniz ışık salınımı çok daha fazla olur, böylelikle mekan daha havadar, daha geniş görünür.

3- DÜZEN/DEPOLAMA

Göze kalabalık görünen detaylar, dar alanlar için tercih edilmeyen bir durum. Bunun için olabildiğince düzenli alanlar yaratılması gerekiyor. Depolama seçeneklerini duvar alanlarında uygulayabileceğiniz gibi çok fonksiyonlu mobilyalar da mekanda büyük oranda saklama çözümleri üretmenizi sağlar.

4- KÜÇÜK ODAYI BÜYÜK GÖSTERMEK İÇİN AÇIK RENK ZEMİN

Küçük Ev Dekorasyonu hususunda açık renk duvarlar kadar açık renk zeminler de büyük önem taşıyor. Halı tercihiniz duvardan duvara ya da parçalı olabilir. Ferah bir yaşam alanı için açık ve kendinden desenli ya desensiz halıları tercih edin.

5- EBAT&ÖLÇÜ

Büyük ve geniş ebatlı eşya seçimi odayı olduğundan daha küçük gösterir. Derinliği az olan kanepeler, görüntüyü bloke etmeyecek ahşap iskeletli sandalye ve koltuklar ideal birer tercih olabilir.

6- KÜÇÜK ODAYI BÜYÜK GÖSTERMEK İÇİN ALGI OYUNU

Yatay ve dikey düzlemi iyi değerlendirin. Örneğin odanız küçük bir dikdörtgen ise kısa kenarında yatay çizgili açık renk bir duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Eğer kare ya da alçak tavanlı ise perdenizi tavana yakın asabilirsiniz. Uzun perdeler de mekanın daha geniş olduğu izlenimini verir.

7- DOĞAL IŞIK

Yatak odası gibi alanlarda mahremiyet açısından doğal ışığı bazen bloke etmek durumunda kalırsınız ancak olabildiğince pencereleri değerlendirin. İnce tüller mekanın daha ferah görünmesine yardımcı olur.

8- GEÇİRGEN VE ŞEFFAF

Cam, şeffaf akrilik mobilyalar, açık raf sistemleri ışığın geçirgenliğini engellemeyeceği için mekanda ferahlık hissini artırır. Kapalı dolaplar yerine açık olanları ve rafları tercih ederek yaşam alanlarını daha geniş gösterebilirsiniz.

About iga

Check Also

Üçgen Ev Dekorasyon Fikirleri

Üçgen ev dekorasyonu yapmak epey keyiflidir ve detay gerektirir. Çünkü üçgen evler küçüktür ve büyük eşyalarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.