Home / Ev Dekorasyon Fikirleri / Ev Dekorasyon Fikirleri

Ev Dekorasyon Fikirleri

Renklerle Oda Dekorasyonu İçin Uygulayabileceğiniz 5 Kolay Yöntem

Renklerle oda dekorasyonu nasıl sağlanır? Her rengin farklı bir özelliği vardır.Bazı renkler yaratıcı gücü artırır, bazıları sakinleştirir, kimi ise iştah açar. Peki ama renklerle doğru dekorasyon için ne yapmalıyız?

1. YAVAŞTAN ALIN

Tüm renklere tek seferde karar vermek zorunda değilsiniz elbette. Bir süre sizi içgüdüsel olarak cezbeden renkleri not alın. Mesela gardırobu, ayakkabılığı ya da mutfak dolabını açtığınızda ilk algıladığınız renk veya renklere dikkat edin.

Bu liste Ev Dekorasyon Fikirleri hususunda sizin ana renk paletinizi oluşturmanızı kolaylaştırır. Hayatınızın diğer alanlarında hangi renkten etkilendiğinizi bilirseniz ve bunu dekorasyona dahil ederseniz, evde kendinizi daha rahat hissedersiniz.

2. TERCİHLERİ NETLEŞTİRİN

Mekanlarda genellikle iki türden renk kullanılır. Huzurlu ve dingin bir atmosfer için belli bir renk ahengi yakalayabilir ya da çarpıcı kılmak için zıt renklerle kontrastlar yaratılabilir.

Bu yüzden seçim yaparken tam olarak ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Mesela kır evi veya sahil evi havasından hoşlanıyorsanız birbirini tamamlayan uyumlu bir palet uygulayın. Eğer avangart ve maksimalist bir tarzınız varsa kontrast ağırlıklı palete yönelin.

3. DEKORASYON İÇİN ALANLARI VE ODALARI BÖLÜN

Odaların şekli, aldığı ışık ve mobilyaları akılda tutmak ve aynı potada değerlendirmek zor. Bu sebepten ötürü her odayı kendi içinde ele alın. Örneğin kanepe ve yatağı, yastık ve örtülerle, yemek odası ve mutfakta ise sofra tekstilleri ve setleriyle renk katmanları oluşturun.

4. ODAK NOKTASI YARATIN

Belki de sevdiğiniz renkleri biliyorsunuz ama uygulamaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Anahtar parçanızı belirleyin ve bunu odanın tamamında referans alacağınız renk olarak kabul edin.

Aile yadigarı bir kilim, belki çok sevdiğiniz bir vazo ya da bir tablodan yola çıkabilirsiniz. Referans ürünün fotoğrafını cep telefonunuz ile çekerek yanınızda taşırsanız size renk seçiminizde kolaylık sağlar.

5. RUHUNUZA HİTAP EDİN

Bireylerle duygusal etkileşim kuran renklerin farklı özellikleri vardır. Mesela hem keyfin, hem de hüznün rengi olan sarının aydınlık bir etkisi olduğundan dolayı az ışıklı, geniş ve karanlık ortamlar için ideal.

Dışa dönük ve sosyal özellikleri temsil eden turuncu, zihni hareket geçirdiğinden ofisler ve çalışma odası için tavsiye ediliyor. Yeşil huzur ve yenilenmenin rengi, ancak kimi kişiler üzerinde yorgunluk ve tembelliğe neden olabiliyor. Bu yüzden dinlenme odası veya salon için uygun olabilir.

About iga

Check Also

Üçgen Ev Dekorasyon Fikirleri

Üçgen ev dekorasyonu yapmak epey keyiflidir ve detay gerektirir. Çünkü üçgen evler küçüktür ve büyük eşyalarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.